Projekt

Projekt, realizowany na zlecenie Instytutu Książki  w związku z Rokiem Juliana Tuwima, stawia sobie za cel przekonanie adresatów, że twórczość poety i generalnie  literatura „wysoka”,  może  być żywa, interesująca i inspirująca dla współczesnego młodego człowieka (nie tylko dla osób o zainteresowaniach literackich, ale dla większości  wrażliwych ludzi).

 

W związku z tym sięgnięto po narzędzia, które szczególnie mają szansę przemówić do młodzieży: muzykę i  taniec, jako formę interpretacji utworów literackich.  Powstanie spektakl muzyczno – taneczny, oparty na co najmniej 6 utworach poetyckich Juliana Tuwima, do których napisana zostanie oryginalna muzyka i aranżacja oraz przygotowana zostanie autorska choreografia tańca współczesnego. 

 

Spektakl zostanie wystawiony na scenie profesjonalnego teatru.  Promowany będzie na plakatach centrum Krakowa oraz za pomocą mediów tradycyjnych i elektronicznych.

 

Uzdolniona artystycznie młodzież  otrzyma szansę realizowania ambitnego artystycznie spektaklu, pod okiem wysokiej klasy artystów i pedagogów. Przewidzianych zostało 100  godzin pracy warsztatowej  w dostosowanych salach prób, z wykorzystaniem profesjonalnych  instrumentów muzycznych. 

 

Ważny element projektu stanowią nagrania studyjne utworów Tuwima i nagranie teledysku.  Dzięki temu młodzież uzyska szansę pracy w profesjonalnym studiu nagrań, a efekty projektu zostaną utrwalone i pojawi się możliwość szerokiej ich prezentacji. Liczymy, że będzie to materiał na tyle ambitny, że nie tylko można go będzie prezentować w rozmaitych kanałach w Internecie, ale także uda się z nim trafić do radia i telewizji.  Być może choć niektóre z przygotowanych w ramach projektu utworów Tuwima staną się młodzieżowymi przebojami? 

 

Równolegle z działaniami warsztatowymi, projekt od pierwszych dni realizacji będzie rozwijany i prezentowany w sieci.  Na stronie internetowej projektu prezentowane będą (poprzez filmy, zdjęcia, nagrania, teksty – wykonane w dużym stopniu przez młodzież) kolejne etapy dochodzenia do celu: od pierwszych spotkań uczestników, poprzez wspólną interpretację utworów, próby, nagrania studyjne, po wielką premierę.  W ten sposób w przedsięwzięcie włączona zostanie znacznie szersza grupa osób i mamy nadzieje, że  zadziała ono  inspirująco i na innych.